Na co musisz uwaz?ac? szukaja?c pracy w gastronomii

Na co musisz uważać szukając pracy w gastronomii?

Swojego czasu głośno było o restauracji,  która  każdego dnia wakacji zapraszała nowego kandydata do pracy na zmywaku na bezpłatny dzień próbny, organizując sobie tym samym darmowego pracownika. Brzmi kuriozalnie? Możliwe, ale jestem pewien, że nie trzeba daleko szukać, by znaleźć podobne, równie absurdalne historie. Na co musisz więc uważać, podejmując się pracy w gastronomii?

Po pierwsze, zwróć uwagę na ogłoszenie o pracę.

Jeśli przeglądając oferty pracy, co chwilę napotykasz na ogłoszenie z tej samej restauracji, to może to znaczyć, że w danym miejscu występuje duża rotacja zespołu. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Najprawdopodobniej szef oferuje niskie zarobki, pracę na umowę śmieciową, morderczą, wielogodzinną zmianę, oraz atmosferę, która nikomu nie służy.  Uważaj!

Po drugie,  dowiedz się jak najwięcej o lokalu w którym chcesz pracować.

Poczytaj opinie o danym miejscu w internecie.  Zarówno zadowoleni jak i ci niezadowoleni pracownicy, często wystawiają swoim szefom laurki. Ponieważ jednak, nie należy wierzyć w wszystko co się czyta, warto również  popytać  znajomych, którzy znają ten lokal,  bądź wybrać  się  wraz z nimi na przeszpiegi. W ten sposób szybko dowiesz się jaka atmosfera panuje w zespole, zorientujesz czy jest to lokal w którym klienci chętnie zostawiają napiwki, oraz sprawdzisz, co należy do obowiązków na danym stanowisku.

Po trzecie, ustal dokładne warunki pracy.

Jeśli już zdecydowałeś się na pracę w danym miejscu i jesteś w trakcie podpisywania umowy, nie zapomnij o ustaleniu warunków pracy jakie Cię obowiązują. Przede wszystkim zwróć uwagę na długość dniówki- zazwyczaj jest to  8-10 godzin, ale bywają też miejsca w których pracuje się nawet 14 godzin.  Czy na pewno masz wystarczająco dużo sił, by pracować na wysokich obrotach przez tak długi czas?

Kolejną, równie istotną sprawą jest dokładne poznanie zakresu swoich obowiązków. W wielu lokalach, kelnerzy nie tylko podają do stołu, ale i sprzątają np. toalety.

Nie zapominaj również zapytać o odpowiedzialność karną, jaka Cię dotyczy. Pamiętaj, że w wielu lokalach, w przypadku kontroli nie tylko właściciel odpowiada za za brak wręczenia rachunku klientowi, a mandat w wysokości do 500 zł może otrzymać również kelner. Inną równie ważną kwestią jest sprzedaż alkoholu i papierosów nieletnim.

  • vigo

    komentarz