Praca w gastronomii na dłużej

Pracujesz w gastronomii w każde wakacje? Podobają Ci się wysokie napiwki, elastyczne godziny pracy i przyjaźnie, które nawiązujesz? Może najwyższy czas zastanowić się, czy nie zostać kelnerem, barmanem, kucharzem na pełen etat, nie tylko w wakacje?

Możliwości zdobycia profesjonalnej wiedzy masz wiele. Szkoły zawodowe już dawno wyczuły jak wielkie możliwości daje branża gastronomiczna i przygotowały sporo atrakcyjnych ofert. W Zespole szkół Hotelarsko Gastronomicznych w Gdyni możesz na przykład zdobyć zawód technika organizacji usług gastronomicznych lub kelnera. Jeśli chcesz zostać MasterChefem, który nie będzie potrzebował Kuchennych Rewolucji proponuje spojrzeć na ich ofertę.  Pierwsza opcja umożliwi Ci pracę w zawodzie kucharza i dietetyka, druga natomiast zrobi z Ciebie profesjonalnego kelnera, przygotowanego do obsługi klientów w restauracjach, kawiarniach, pubach czy podczas oficjalnych bankietów i przyjęć.

Jeśli nie chcesz poświęcać czterech lat na naukę w szkole zawodowej, zawsze możesz wybrać jeden z kursów dostępnych w ofertach firm komercyjnych takich jak Masters of Bartenders. Jako jedni z niewielu na rynku, zapraszają na profesjonalne kursy, w czasie których uczestnicy przyswajają wiedzę również z zakresu rodzaju alkoholi, kaw, koktajli i win.

A może sam wolisz przygotowywać drinki i serwować je gościom zza baru? Jeśli tak, to powinieneś zastanowić się na kursem barmańskim, który nie tylko zapewni Ci szkolenie teoretyczne, ale również ćwiczenia praktyczne.  Część szkół, na co warto zwrócić uwagę,  oferuje szkolenia według standardów światowych opracowanych i upowszechnionych przez Internatonal Bartenders Association.

Wiele firm oferuje również profesjonalne szkolenia sommelierskie. Może warto przyswoić sobie wiedzę z zakresu rodzajów win? Jeśli jednak wybierzesz się na taki kurs, musisz pamiętać, że jest on uzupełnieniem twojej wiedzy, nie jej kompendium.

Jak widzisz gastronomia oferuje wiele możliwości. Może więc zamiast pogoni za kolejnym tytułem naukowym,  warto związać się z branżą, która obecnie przeżywa rozwój?

  • Jeśli podejmuje się pracę w branży gastronomicznej na studiach, warto znaleźć takie miejsce, które inwestuje w szkolenie pracowników – najbardziej wartościowe doświadczenie ze wszystkich. Mnie samą rodzice popchali na studia, pracuję w restauracji marzy mi się kurs barmański 🙂